Med samo intervencijo z gasilskimi cevmi ravnano zelo grobo, saj je to zaradi same značilnosti dela neizogibno. Marsikaj za podaljšanje življenjske dobe lahko naredimo po intervenciji s pravilnim vzdrževanjem, ter pri uporabi kadar lahko le temu posvečamo več pozornosti.
- Ne prekoračite najvišjega nazivnega delovnega tlaka.
- Izogibajte se »vodnim udarcem« saj le te lahko prekoračijo delavni tlak cevi.
- Cevi položite brez pregibov in zasukov.
- Izogibajte se vleki, še posebej po neravni podlagi.
- Če vlečete cevi, jih položite ravno (plosko) ne po robu.
- Vlečenje prepognjene cevi, še posebej, če je v njej voda, lahko povzroči točkovne odrgnine. Zavedamo se, da je med dejanskim gašenjem to neizogibno, vendar za takšne poškodbe proizvajalec ne odgovarja.
- Priporočeno je, da ima spojka na grlu nameščeno mehansko zaščito, ki zaščiti cev na mestu, kjer je pritrjena na spojko. Še posebej pride to prav, če vlečemo prazno cev.
- Preprečimo drgnjenje zaradi vibraciji, ki nastajajo pri določenih črpalkah oziroma tlačnih izlivih.
- Cevi ne vlečemo čez ostre robove.
- Cev, ki se uporablja ne lestvi, naj bo pritrjena s cevnimi trakovi.
- Cev je odporna na toplotno sevanje, ni pa odporna na razgreto žerjavico. Temu se je med dejanskim gašenjem težko izogniti, vendar proizvajalec ne odgovarja za takšne poškodbe.
- Ne hodimo po cevi, da bi iz nje iztisnili vodo predno začnemo zvijati cevi.
- Izogibajte se kislinam, naftnim derivatom in ostalim kemikalijami.
- Zamrznjenih cevi ne zvijate in ali prepogibajte.
- Čez cevi naj ne vozijo vozila, niti lažja prevozna sredstva.
- Po uporabi je potrebno iz cevi odstraniti blato, saje,… umazanijo je potrebno skrtačiti in splakniti s čisto vodo ali očistiti v napravah, ki so namenjene čiščenju cevi.
- Dekontaminirane cevi je potrebno namočiti v topli vodi v kombinaciji z detergentom. Nato je treba cevi sprati.
- Preglejte spojke, če so kje nastali grobi robovi zaradi posledice vlačenja, ki bi lahko poškodovali ovoj cevi.
- Očiščene oziroma mokre cevi je potrebno posušiti pred zvijanjem. Za to se uporabi ustrezne sušilne naprava ali pa obešanje v stolpu za sušenje cevi, ki naj bo brez sončnega sevanja.
- Optimalno okolje za skladiščenje cevi je suh, temni prostor.
- Če se cevi zvijejo mokre oziroma se skladiščijo vlažne, to zmanjšuje njihovo življenjsko dobo. Lahko se začne nabirati plesen in pojavljati neprijetne vonjave.
- Dolgotrajno skladiščenje mokrih cevi lahko privede do bolj trdega materiala, ki ni več tako mehansko odporen, poleg tega je cevi težje zvijati v kolut, ter težje nameščati v cevne košare.
- Cevi z debelejšim zunanjim slojem, ki so mehansko bolj odporne, lahko vpijejo več vode, kar moramo upoštevati pri času sušenja.
- V kolikor pride med samo intervencijo do poškodbe cevi, v smislu manjših prebojev plašča in posledično puščanja, lahko puščanje omejimo oziroma zaustavimo s cevno obvezo. Zavedati se moramo, da lahko manjša luknja pri večjem tlaku, nepredvidljivo privede do raztrganja plašča in posledično prevelike poškodbe cevi za nadaljnjo uporabo.
- Manjše poškodbe lahko sami popravimo z ustreznim materialom oziroma kompletom za popravilo cevi. Takšna popravila ne zagotavljajo enakih zmogljivosti cevi.
- Prevelike poškodbe ni možni popraviti, lahko pa cev na poškodovanem delu odrežemo in skrajšamo. Za to je potrebno ustrezno orodje za navezavo cevi na spojko.